Kirándulás: Kőszeg-Írottkő-Velem
Pro Talentis Alapítvány győri csoport
NEA pályázat
Az kirándulásra 2016. 03. 19-én került sor. Reggel 8 órakor indultunk külön busszal Győrből 16 fővel.
Már a buszon elkezdtük a játékokat. Az első játék egy felkészülés volt Kőszeg ostroma témakörben, hiszen első állomásnak a Jurisics vár felfedezését terveztük. Minden gyerek és felnőtt egy-egy kérdést kapott, ami a kőszegi vár történetére, és elsősorban a törökökkel vívott harcra utalt. A kérdések mellett a helyes választ is megnézhették a játékosok a lapjukon, amennyiben nem tudták a választ. Majd fel kellett tenni a többieknek ezt a kérdést, bővítve a válaszlehetőségeket néhány hamissal a jó válasz mellett. Aki jól válaszolt, jutalmat kapott. Hirtelen nagyon okosak lettünk Kőszeg várának történetéből!
Ezután tulajdonságot raktunk egy-egy gyerek fejére egy cédulán, melyet ő nem láthatott. A többieknek ugyanazokat a magánhangzókat tartalmazó szavakat kellett mondani a játékosnak, míg ki nem találta a felírt tulajdonságot.
Kőszegre érkezve először körbesétáltuk a várat. Már kívülről is izgalmas volt a XIII. század.
A várba érve igazi középkori ruhatár fogadott bennünket, melyből kedvünkre válogatva beöltözhettünk. A fiúkból lovagok lettek, kis Maja és anyukája várkisasszonyokká változtak. Réka volt az udvari bolond! A fiúk fakardot és páncélt is kaptak, amivel végigharcolták az egész várat.
Továbbá a Vármustrába, egy kvíz játékba is beneveztünk. A feladatlapok kérdéseit a várban látottak alapján kellett megválaszolnunk. Ez segítette a figyelem koncentrálását és fenntartását is a rengeteg látnivaló megtekintése közben.
Sorba látogattuk a kiállító termeket, sok teremben lehetőségünk nyílt nem csak szemlélni, de kipróbálni, megfogni is a korabeli tárgyakat, eszközöket. A várudvar igazi játékparadicsom volt a mozgékony társaság számára.
A következő állomás sok lépcső megmászása után a vártorony volt. A harangot is húzhatták a gyerekek, sőt kedves felírat is bíztatja a látogatókat:
Egy kondítás: „Itt jártam!”
Két kondítás: „Nem bántam!”
Három, hogyha körbenéztél,
Négy, ha újra visszajönnél!
Jártunk a vár évszázadait bemutató kiállításon, a korona történetét ismertető teremben, a történelmi arcképcsarnokban.
A legizgalmasabbnak a lovagterem, a földesúri konyha és főként a fegyvertár bizonyult! Itt valóban minden megfogható és kipróbálható, a történelem szinte kézzel tapintható.
Az izgalmas, mozgalmas élmény vártúra vége is vidám volt természetesen. Majd egy rövid városnéző séta következett a gyönyörű ódon falak között.
Ebéd az Ibrahim étteremben: feltöltöttük a hasunkat, és átmelegedtünk. Mindkettő nagyon jól esett. És akkor még nem is tudtuk, mennyire szükségünk lesz a tartalékokra következő programon.
A busz a 600 méter magasan fekvő parkolóban állt meg az Írottkő kilátó felé vezető úton. Néhány száz métert még aszfalt úton haladtunk felfelé, de aztán jött a kalandtúra. Rákanyarodtunk a meredek erdei földútra, melyről a hólé patakként csordogált le, s ahogy feljebb és feljebb értünk, körös-körül egyre nagyobb hó övezte az utat!
A legkisebb túrázó, azaz Maja vezette előcsapat érkezett először a 882 méter magasan fekvő Írottkő kilátóhoz, a Kőszegi-hegység legmagasabb pontjára.
882 méterével nemcsak a Kőszegi-hegység legmagasabb pontja, hanem a Dunántúlé is, illetve Burgenland csúcspontja is, hiszen a kilátó egyszerre két ország területén fekszik. Nevezik Szálkőnek is, vagy németül: Geschriebenstein = Megírt kő. Tetejéről gyönyörű kilátás tárul szemünk elé – szép időben akár a Fertő-tóig, és a Balatonig is ellátni.
Ezután visszatúráztunk a buszhoz, a hóban cipőt mostunk, és indulás Velembe! A gyerekeket nehéz elfárasztani, a havas túra után is éberek, élénkek voltak, jókedvű énekléssel érkeztünk a Kőszegi-hegység lábainál fekvő csodálatos kis faluba, Velembe.
Határozott céllal érkeztünk, de még volt egy fél óránk a programig. A gyerekek igazi felfedezőkké váltak a romantikus környezetben: a Stirling villa vadregényes környezetében.
Vizi malom beindítása, halászat…feltalálták magukat, és még mindig nem voltak fáradtak! De a korona kirakására is volt lehetőség a logikai játékok kedvelőinek.
A kirándulásunk utolsó programjára nagyon vártam. Előzetesen Velem polgármesterével is leveleztem, aki kedves levelekben válaszolt, elküldte a program plakátját, és szeretettel várt bennünket. Ime a meghívó:
A megemlékezés előtt már rengeteget kérdezhettek a gyerekek egy idős bácsitól, aki még fiatalként részese volt a neves eseménynek, hogy ide, a falujába menekítették a szent koronát. Azután megérkeztek az ünneplők. Először elénekeltük a Himnuszt. Majd Kern István történész beszélt a korona történetéről, és háború alatti menekítésének történetéről. A koszorúzás után a Szózat közös éneklésével ért véget a megemlékezés. Mindannyiunkat megérintett ez a bensőséges ünneplés.
Hazafelé buszozva kétféle gyereket láttatok volna, ha benéztek az ablakon: olyat, aki alszik, és olyat, aki játszik.
Nagyon jól éreztük magunkat!
Győr, 2016. március 21.
Illés-Horváth Csilla